Круглий стіл “Реалізація конституційних прав

громадян України: виклики сучасності”

       У рамках навчальної програми в Інституті підвищення кваліфікації керівних кадрів Національній академії за ініціативою кафедри парламентаризму та політичного менеджменту 04 червня 2015 року напередодні відзначення 19-ї річниці з Дня прийняття Конституції незалежної України проведено третій Всеукраїнський круглий стіл “Реалізація конституційних прав громадян України: виклики сучасності”.

         У заході взяли участь слухачі Інституту, вітчизняні експерти з питань державного управління, парламентаризму, політичного менеджменту та конституційного права, зокрема: керівник Головного науково-експертного управління Апарату Верховної Ради України Василь Борденюк; народний депутат України кількох скликань, доцент кафедри парламентаризму та політичного менеджменту Національної академії Лілія Григорович; доцент Київського національного університету імені Тараса Шевченка Григорій Усатий; професори кафедри парламентаризму та політичного менеджменту Національної академії – Лідія Даниленко, Юрій Кальниш, Ростислав Марчук, Людмила Пашко, Інна Сурай; доценти кафедри: Максим Андрущенко, Ксенія Вороніна, Михайло Газізов, Валентина Гурієвська, Юлія Кисіль та інші науково-педагогічні працівники, докторанти, аспіранти та слухачі цієї кафедри.

         Під час роботи круглого столу обговорювались питання:

 

  • конституційно-правового статусу людини і громадянина в Україні;

  • особливостей розвитку української держави від президентсько-парламентської до парламентсько-президентської республіки;

  • переходу від політичного до правового конституціоналізму в Україні;

  • сучасного конституційного процесу;

  • захисту Конституції та сприяння виконанню її положень всіма суб’єктами державної влади;

  • визначення основоположних законів для українського суспільства;

  • доцільності деполітизації державних службовців та конституційних процесів в контексті децентралізації влади;

  • соціального захисту українських громадян в умовах сучасних викликів.

      У своєму виступі Лілія Григорович проаналізувала суспільно-політичні та зовнішньополітичні аспекти Конституції, зазначивши, що конституційний процес в Україні напряму пов’язаний з українською історією і Україна лише нещодавно, після Революції Гідності, стала цілісною нацією.

“Проблема не в Конституції, а в правовій і політичній культурі. Конституція потребує змін, але тільки тих, які стримують розвиток держави. Наприклад, зміни потребує норма, що дозволяє Президенту України розпускати парламент через те, що не може створитися коаліція. Дана норма має передбачати розпуск парламенту через несформованість Уряду”, – сказав Василь Борденюк. Крім того, він підкреслив на необхідності поділу посад державних службовців на політичні та адміністративні та, що не можна забороняти державним службовцям займатися іншою діяльністю у вільний від роботи час, у тому числі партійною.

     Конституційні гарантії прав і свобод через призму кримінально-правових аспектів розглянув Григорій Усатий, вказавши, що при розгляді корупційних діянь мають бути визначені причини корупції, а не наслідки, та забезпечені легальні механізми перерозподілу соціальних продуктів.

Людмила Пашко презентувала учасникам зібрання механізми забезпечення конституційних прав людини в контексті активної позиції держави в цьому процесі, як основного суб’єкта. Професор висловила думку, що держава має бути одним з організаторів соціального партнерства.

        На думку Юрія Кальниша конституційний процес є основоположним для державотворення і Конституція України має забезпечувати гарантію рівності прав людей. Професор виокремив природні права, суспільні та громадянські права і свободи, які не можуть бути обмежені; звернув особливу увагу на два поняття: законотворчість та законодавчу діяльність, зазначивши, що депутатський корпус має опікуватись останнім, а законотворчість – справа експертів. “Бог любить Україну, і що випробування, яке зараз стоїть на шляху подальшого розвитку країни, має лише зміцнити її незалежність”, – зазначив Юрій Кальниш.

     У ході обговорення основних питань учасники круглого столу задавали питання до науковців, звіряли власні погляди з науковими позиціями та досвідом конституційного процесу, що має перманентний характер (Лідія Даниленко); реалізує особистісний потенціал політичних та парламентських лідерів (Валентина Гурієвська) та їхніх ціннісних орієнтирів (Інна Сурай); забезпечується зовнішніми та внутрішніми умовами (Максим Андрущенко, Михайло Газізов).

       На завершення роботи круглого столу Ростислав Марчук подякував слухачам за зацікавленість й участь у заході, висловив сподівання, що конституційний процес в Україні буде сприяти покращенню загальної суспільно-політичної ситуації в країні і, що всі активні громадяни мають долучатися до нього, а також привітав усіх з наближенням Дня Конституції України.

       Підсумком даного зібрання стало вироблення рекомендацій щодо соціального захисту українських громадян в умовах реалізації їхніх конституційних прав та свобод у сучасних умовах розвитку України та розміщення на сайті кафедри парламентаризму та політичного менеджменту Національної академії електронного дайджесту виступів учасників круглого столу. 

Наша адреса

04050, Україна

м. Київ,

вул. Академіка Ромоданова, 12/2

Телефон/факс:

(044) 483-76-02

моб. тел.:

(050) 974 89 62,

(068) 765 70 18

© ІПКК НАДУ при Президентові України 

Proudly made by Wix.com

  • facebook
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now