ТРУДОВА МІГРАЦІЯ З УКРАЇНИ:
МАСШТАБИ, ПРИЧИНИ ТА НАСЛІДКИ
05 листопада 2019 року в Інституті підвищення кваліфікації керівних кадрів у рамках навчання за професійною (сертифікатною) програмою підвищення кваліфікації голів місцевих державних адміністрацій, їх перших заступників та заступників, керівників апаратів та самостійних структурних підрозділів відбулась надзвичайно цікава і жвава тематична дискусія за участю директора Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України, професора кафедри соціальної і гуманітарної політики Національної академії державного управління при Президентові України, доктора економічних наук, професора, академіка НАН України, заслуженого економіста України Елли Лібанової.
У ході зустрічі Елла Лібанова акцентувала увагу слухачів на основних проблемах та напрямах міграційної політики нашої держави, особливостях та принципах формування модерної міграційної політики, її універсальних та європейських стандартах, а також поінформувала про реальні масштаби трудової міграції, причини та наслідки для української економіки.
За словами Елли Марленівни, міграція – це не проблема, котра потребує розв’язання, а реальність, з якою належить рахуватися, до якої потрібно пристосовуватись і жити.
На думку вченої, сьогодні ключове завдання полягає в забезпеченні найповнішого використання позитивного потенціалу міграції одночасно з мінімізацією її негативних наслідків, яка має спрямовуватися на зменшення відтоку населення, сприяння поверненню мігрантів, передусім тимчасових трудових, і заохочення імміграції працівників, яких потребує економіка, інтеграцію мігрантів, надання допомоги, облаштування, забезпечення зайнятості, доступу до медичної допомоги, освіти, соціальних послуг внутрішньо переміщених осіб.
«Головною складовою міграцій у сучасному світі є переселення через економічні чинники, передусім тимчасові переміщення з метою отримання більших заробітків. У таких міграціях вирішальну роль відіграє співвідношення якості життя у країнах походження і країнах спрямування мігрантів. На жаль, достатньо масштабними є і вимушені переселення, викликані конфліктами, війнами, техногенними та екологічними катастрофами», – констатувала Елла Лібанова.
Також, науковець прокоментувала та надала певні роз’яснення щодо проведення загальнонаціонального перепису населення, запланованого на 2020 рік та пробного перепису у грудні поточного року в Києві та Київській області, який дасть розуміння про суспільний зріз країни, житловий фонд, джерела доходів українців тощо, а отримана інформація може стати базою для генерування управлінських рішень практично в усіх галузях суспільно-економічного життя.
За твердженням Елли Лібанової, всеукраїнський перепис населення покладе край спекуляціям і маніпуляціям з приводу трудової міграції, оскільки імміграція створює труднощі передусім для уряду, то еміграція і, як наслідок, брак кадрів (особливо висококваліфікованих) – це проблема саме бізнесу.
Дискусія пройшла у форматі активного і конструктивного діалогу, а також слухачі отримали змістовні відповіді на численні запитання.