НАЦІОНАЛЬНА ГІДНІСТЬ ЯК СЛАДОВА ПОЛІТИЧНОЇ КУЛЬТУРИ СУСПІЛЬСТВА
20 листопада напередодні Дня Гідності та Свободи у рамках навчання 2-х груп державних службовців за загальною професійною (сертифікатною) програмою підвищення кваліфікації в Інституті підвищення кваліфікації керівних кадрів Національної академії державного управління при Президентові України проведено онлайн круглий стіл на тему «Національна гідність як сладова політичної культури суспільства».
21 листопада - День Гідності та Свободи утверджує в Україні ідеали свободи і демократії, спрямовує на збереження та донесення до сучасного і майбутніх поколінь об’єктивної інформації про доленосні події в Україні початку XXI століття, а також віддання належної шани патріотизму й мужності громадян, які восени 2004 року та у листопаді 2013 року - лютому 2014 року постали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини і громадянина, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору (Указ Президента України від 13 листопада 2014 року №872/2014).
Модератором навчально-комунікаційного заходу виступила кафедра парламентаризму та політичного менеджменту Національної академії.
Тематична дискусія відбулася за трьома ключовими напрямами:
-
Національна гідність – громадянська відповідальність вільних людей.
-
Захист конституційних прав та свобод в Україні.
-
Стратегічні комунікації як інструмент формування політичної культури суспільства.
Активно обговорювались питання про:
-
роль Верховної Ради України у державотворчих та націотворчих процесах, Лілія Григорович, к.філософ. н., народний депутат України;
-
послідовність національно-орієнтованих стратегій розвитку України – завдання сучасної державної влади, Володимир Крейденко, народний депутат України 9-го скликання, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань транспорту та інфраструктури, к.держ.упр., доц.;
-
забезпечення конституційного принципу розмежування гілок влади в процесах запобігання корупції, Ростислав Марчук, к.ю.н., доц.;
-
загальнонаціональну ідею як основу об’єднання українського суспільства, Ірина Дудко, д.політ.н., проф.;
-
гідність як моральну якість особистості, громадянську та державницьку зрілість, Лідія Даниленко, д.пед.н., DrHb, проф.;
-
майдани – причини, наслідки й перспективи відтворення, Тетяна Пояркова, д.політ.н., доц.;
-
участь у виборах як обов’язку громадян, Лілія Макаренко, д.політ.н., доц.;
-
парламентський контроль за додержанням прав і свобод людини та громадянина, Олена Антонова, к.держ.упр., доц.;
-
правовий нігілізм як нехтування обов’язками, Ігор Чухрай, PhD, спеціальність 052 «Політологія»;
-
роль інституту уповноваженого з прав людини як суб’єкта захисту прав і свобод, Яна Гошовська, PhD, спеціальність 281 «Публічне управління та адміністрування».
Під час роботи круглого столу всі учасники долучились до онлайн опитування: на запитання, що вас більше турбує у питаннях захисту гідності, із запропонованих 3-х варіантів (порушення громадянських прав; порушення соціальних прав; порушення економічних прав), одноголосно зазначили – порушення громадянських прав.
Також у ході дискусії було порушено найбільш актуальне питання сьогодення: “Чи гідні ми жити в незалежній соборній Україні?”. Влучним стало висловлювання видатного українського філософа В.Липинського: “Ніхто нам не збудує держави, коли ми самі її собі не збудуємо, і ніхто з нас не зробить нації, коли ми самі нацією не хочемо бути”.
Учасники круглого столу суголосно дійшли спільної думки, що:
-
Бути гідним – це означає:
-
сприймати багатогранність і різноманітність як невід’ємну якість суспільства;
-
визнавати всіх рівними (як це передбачає Конституція України);
-
прагнути знайти спільне, що може об’єднати суспільство в конкретній ситуації спілкування;
-
виходити з конфлікту не з позиції сили, а з позиції інтересів і правил.
-
-
Захищати гідність – це означає:
-
захищати права і свободи людини і громадянина;
-
сприяти забезпеченню державотворення та націотворення;
-
мати громадянську та державницьку зрілість;
-
мати власну суверенну державу.
-

