Децентралізація влади: виклики та перспективи

     У рамках навчання голів районних державних адміністрацій, заступників голів, керуючих справами обласних, міських, районних рад, голів громад 03 листопада 2016 року в Інституті відбулась тематична зустріч “Децентралізація влади: виклики та перспективи” за участю Народного депутата України, заступника голови депутатської фракції партії “БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА” Анатолія Матвієнка.

      У своєму виступі народний депутат проаналізував результати перших етапів проведення децентралізації влади та реформування системи місцевого самоврядування, акцентувавши увагу на практичних прикладах їх реалізації у Вінницькій, Тернопільській та Львівській областях.

На думку Анатолія Матвієнка, “нинішню систему місцевого самоврядування потрібно змінити, змінити швидко, професійно і якісно, рухаючись системно, послідовно, логічно, починаючи з базового рівня; нам потрібно радикально змінювати ситуацію в державі; сьогодні краще розглядати не добровільне об’єднання, а розукрупнення районів, якщо ми підемо на добровільне об’єднання громад, то гібридний характер адміністративно-територіальної реформи отримає дивну какофонію: об’єднається відсотків 10, можливо 20, а решта не об’єднається. Ми знову не будемо розуміти, як ми організуємо владу”.

За його словами, об’єднанню громад немає альтернативи, оскільки більшість сформованих сьогодні громад неспроможні, не вирішена проблема великих міст, фінансове навантаження зросло, оптимізація соціальної інфраструктури не відбувається, а нові громади не стали заробляти більше, вони перестали адмініструвати податки, шукати нові надходження, задовольняються переданим їм ПДФО.

Народний депутат наголосив, що для здійснення чітко продуманої системної реформи необхідні зміни до Конституції в частині децентралізації; більшість законів прийнятих у Верховній Раді України, які стосуються об’єднання територіальних громад – є не конституційні та мають багато зауважень, перш за все, Закон України “Про добровільне об’єднання територіальних громад”.

“Рух який зараз є – це зміни, які ведуть до невідомого! Без спроможної громади – нема перспективи! Cпроможна громада це – синергія публічної влади та ініціатива мешканців громад. Неспроможна громада – руйнівний патерналізм”, – підкреслив Анатолій Матвієнко.

Народний депутат переконаний, що спроможна громада визначається трьома факторами: населення, територія і економічна база (за наявності економічного потенціалу – 7 тис. населення, без центрів економічного зростання – 10 тис. населення, а з урахуванням демографічної ситуації та необхідності закладати спроможність на 20-25 років, обґрунтована чисельність 12-15 тис.)

“Ми повинні разом робити реформи, впевнено рухаючись до змін й кінцевої мети, спрямованої на формування спроможних громад, забезпечення сталого розвитку, наближення соціальних та гуманітарних послуг до споживача, створення базової одиниці – громада-район шляхом розукрупнення районів, створення 3-4 таких громад на території колишніх районів, створення округи як адміністративної, але не територіальної одиниці в межах 1 виборчого округу, округа буде надавати послуги і здійснювати представництво центральних органів виконавчої влади та буде представлена Супрефектом. Область – без змін, представлена префектом”, – запропонував Анатолій Матвієнко.

На запитання “Децентралізація. Навіщо?”, парламентар відповів, що децентралізацію необхідно здійснювати з метою задовольнення потреб людей

у якісних послугах з боку влади; оптимізації системи управління, яка має бути більш мобільною, функціональною та менш затратною; збільшення можливості місцевого самоврядування у вирішенні найбільш нагальних питань людини та посилення їх впливу на місцевий економічний розвиток; запровадження реальних механізмів місцевої демократії: ми обираємо владу, яка може вирішувати наші проблеми і ми можемо впливати на ці рішення.

“Реальне місцеве самоврядування на базовому рівні – це пробудження ініціативи і відповідальності десятків мільйонів – альтернатива політиці патерналізму”, – констатував народний депутат.

На завершення зустрічі, яка пройшла у форматі конструктивного діалогу, Анатолій Матвієнко відповів на численні запитання слухачів й надав відповідні коментарі та роз’яснення.

Наша адреса

04050, Україна

м. Київ,

вул. Академіка Ромоданова, 12/2

Телефон/факс:

(044) 483-76-02

моб. тел.:

(050) 974 89 62,

(068) 765 70 18

© ІПКК НАДУ при Президентові України 

Proudly made by Wix.com

  • facebook
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now